Ako ovládať svoju karmu
Keďže väčšina ľudí si nie je vedomá svojej karmy, nevedia si prepojiť body medzi príčinou a následkom. Len niekedy, keď sa výsledky dostavia bezprostredne po príčine – napríklad keď vložíme prst do vriacej vody – sme schopní body prepojiť a poučiť sa. V prípade karmy máme len tieto možnosti: buď karma ovláda nás, alebo my ovládame karmu. Praktizujeme, aby sme sa postarali o svoje životy a pomáhali druhým: mám pod kontrolou svoju karmu; moja karma ma neovláda.
Ak chceme zmeniť svoju karmu, musíme najskôr pochopiť svoje zvyky. Ďalším krokom je dosiahnutie tohto pochopenia. Uvedomiť si, že máme určité negatívne návyky, je prvým krokom, ale to nestačí. Pochopenie nemôže pomôcť. Dosiahnutie zvyku znamená, že toto pochopenie má určitú energiu. Až potom sa dokážeme rozhodnúť: „Ja to zmením!“ Keď sa rozhodneme, musí nám byť jasné, ako to zmeníme.
Šikovným spôsobom, ako začať celý proces, je vytvoriť to, čo Charles Duhigg nazýva „základným zvykom“. Tento nový zvyk môže začať dominový efekt zmeny nielen jedného, ale mnohých návykov v priebehu určitého času. Nerobte si starosti so zvyškom svojej karmy – robte iba jednu vec. Ak sa pokúsime zmeniť príliš veľa vecí naraz, zlyháme. Pre zenového študenta nemôže byť nič lepším základným návykom, ako návyk rannej meditácie ako prvej veci, ktorú cez deň urobí. Ráno je sila vôle každého z nás najsilnejšia. Keď sedíme v pokoji a jednoducho dýchame bránicou, môžeme nabiť batériu svojej vôle. Ak máme slabé centrum, znamená to, že ak je vybitá batéria našej vôle, nemôžeme sa zmeniť žiadnym spôsobom.
Začnime teda svoj deň nejakou praxou, len 10 minút každé ráno. Tento malý návyk 10-minútovej meditácie časom vyvolá v našom živote dominový efekt pozitívnych zmien. Zenový majster Ko Bong povedal: „Neboj sa svojej karmy. Jednoducho si vytvor návyk silnej praxe.“
Andrzej Stec JDPSN