„Existujú tri mimoriadne tvrdé veci: diamant, oceľ a poznanie seba samého.“
– Benjamin Franklin
„Sebauvedomenie“ je v dnešnej dobe populárnym pojmom. Každý chápe výhody lepšieho poznania seba samého. Pomáha vo všetkom – v kariére, vzťahoch, sebarozvoji, produktivite a celkovej spokojnosti so životom.
Osobný kouč nedávno navrhol cvičenie, ako si viacej uvedomovať seba samého . Odporučil položiť si 20 otázok o svojom živote a hodnotovom systéme:
– V čom som dobrý?
– V čom som slabý?
– Čo je v mojom živote najdôležitejšie?
– Čo ma stresuje?
– Koľko spánku potrebujem?
– Aká je moja definícia úspechu?
– Čo si o sebe myslím?
Potom navrhol odpovedať na každú otázku prvou myšlienkou, ktorá nám napadne, ale vyhnúť sa odpovedi „neviem“.
V zenu pristupujeme opačne. Nezaoberáme sa vetvami, ale ideme rovno ku koreňu. Desaťtisíc malých otázok sa vracia k jednej veľkej otázke: Čo som? Čím viac sa túto otázku pýtame, tým viac sa odpoveďou stáva „neviem“. Na začiatku to nedáva žiaden logický zmysel, však? Môžeme pochybovať, že to nie je praktické – najmä ak je odpoveďou „neviem“. Ako mi môže „neviem“ pomôcť pochopiť seba samého?
V skutočnosti je to najkratšia cesta k sebauvedomeniu. Keď si skutočne položíme otázku „Čo som?“, čo sa vlastne deje? Nakoniec sa vrátime do stavu „neviem“. Keď dokážeme udržať toto skutočné „neviem“, naša myseľ sa mení. Naša myseľ sa vyjasní a neuľpievame na myšlienkach a názoroch.
Keď je naša myseľ jasná, pochopíme, v čom sme skutočne dobrí, čo nás vyčerpáva a aká je naša vysnívaná práca. Naše odpovede nebudú povrchné, nebudú to len prvé myšlienky, ktoré nám napadnú. Budú to hlboké a trvalé vhľady, ktoré môžu skutočne prospieť nám aj ostatným.